Všechny články

Tropické nemoci způsobené hmyzem

Výlet nebo cestování po exotické tropické zemi je jistě překrásný zážitek, ale může se také změnit v pravé peklo. Návštěva států nacházející se v tropickém podnebním pásu s sebou totiž nese značná zdravotní rizika – a je nutné dbát na maximálně pečlivou prevenci, jelikož některé z nemocí, které vás zde mohou zastihnout, bývají i smrtící.

Rizika cestování s dětmi

Cestování s dětmi do tropických oblastí s sebou přináší značná rizika. Příliš malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou tropické nemoci rozšířeny, brát – u starších dětí je pak nanejvýš rozumné konzultovat případnou cestu s lékařem.

Dehydratace organismu při cestování

Voda. Tvoří 71 procent celého zemského povrchu a dvě třetiny tělesné hmotnosti každého z nás. Voda má pro naše tělo hned několik důležitých funkcí. Napomáhá metabolismu, rozpouští přijímané látky a přináší minerály, stopové prvky a řadu dalších složek. Voda rovněž prostřednictvím potu naše tělo ochlazuje a brání tak jeho přehřátí. Tím však výčet blahodárných účinků vody nekončí. Dále totiž odplavuje pryč z těla zplodiny, které vznikají při metabolických procesech organismu, a to ve formě moči.

Cestovní lékárnička

Pravděpodobně nikdo z nás nechce před vysněnou dovolenou, na kterou se již dlouho těší, myslet na to nejhorší. Ať už se chystáte do exotických krajin, na dovolenou k moři nebo chcete strávit klidný a ničím nerušený týden v tuzemsku někde na horách či u rybníka, obezřetnosti není nikdy dost. Cestovní lékárnička by se měla stát základní součástí vašeho zavazadla. Určitě je lepší vézt s sebou nějaké léky zbytečně, než pak místo vysněného odpočinku trpět.

Paraziti v těle

Dovolená je každoroční zasloužený odpočinek pro mnoho z nás, ale kromě plavek a foťáku bychom si měli sbalit i pár rad, jak se bránit nemocem a parazitům.

Kinetóza

Kinetóza je odborný název pro nemoc z pohybu. Nejedná se však o onemocnění jako takové, spíše o nepříjemný stav nevolnosti. Vyskytuje se při jakémkoli pohybu kromě těch přirozených – tedy chůze a běhu. Objevit se tak může při cestování autem, autobusem, vlakem, lodí či letadlem, někdy jí trpí také astronauti ve stavu beztíže nebo na simulátoru.

Vzteklina

Jednou z nejnebezpečnějších nemocí, které hrozí při cestování do tropů, je kromě malárie, tyfu, zimnice a žloutenky také vzteklina. Tuto smrtelnou nemoc přenášejí především divoké opice, psi a kočky.

Tropická sprue

Mezi nejčastější cestovatelské choroby patří zejména průjmová onemocnění. Ta postihují až osmdesát procent turistů. Oblastmi, kde je zvýšené riziko průjmů, jsou především tropické a subtropické země, konkrétně Karibik, Jižní Amerika, jižní Evropa, Izrael a Japonsko.

Jak se chránit proti slunci?

Zima nám snad dala definitivně sbohem, takže je konečně na čase uklidit kabáty a vyrazit do ulic v nově ulovených módních kouscích, které často více odhalují, než zakrývají. Během dlouhé zimy pokožka velmi trpěla, proto bylo nutné o ni pečovat pomocí správných přípravků.

Článek 1 lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Etiam dictum tincidunt diam. Phasellus rhoncus. Nullam lectus justo, vulputate eget mollis sed, tempor sed magna. Maecenas ipsum velit, consectetuer eu ...

Zpracování hlívy ústřičné

Čerstvé houby si dopřáváme hlavně v létě a na podzim, kdy houbařská sezóna vrcholí. Neznamená to však, že po zbytek roku musíme jíst jen houby sušené. Existuje totiž několik dalších a obvykle i mnohem chutnější...

Tropické nemoci způsobené hmyzem

Výlet nebo cestování po exotické tropické zemi je jistě překrásný zážitek, ale může se také změnit v pravé peklo. Návštěva států nacházející se v tropickém podnebním pásu s sebou totiž nese značná zdravotní riz...

Veš muňka (filcky)

Infekci tzv. filckami (pedikulóza, pediculosis pubis) řadíme mezi sexuálně přenosné choroby, protože se šíří pohlavním stykem. Způsobuje ji veš muňka (Phtirus pubis).