Dyspaurenie neboli bolest při pohlavním styku

img

Dyspaurenie je bolest při pohlavním styku, kdy žena pociťuje nepříjemné až bolestivé pocity při sexuálním styku nebo po něm. Bolest při pohlavním styku může příležitostně zažít každá žena, o dyspaurenii se ale jedná v případě, kdy se tento stav stává chronickým. Takové ženy trápí opakovaná bolestivost.

Co je to dyspaurenie

Jde o stavy, kdy žena vnímá bolest při pronikání penisu do vaginy, během vlastní soulože, a to v kterékoli její fázi, nebo i po vlastní souloži. Ženy takovou bolest vnímají jako pálení, řezání nebo jako stažení poševních svalů. Těmito problémy trpí celá řada žen a není třeba se za ně stydět. Nejdůležitější je se co nejdříve dopátrat příčiny a začít tento problém řešit. Léčba bude záviset především na tom, co je příčinou dyspaurenie.

Dyspaurenie a příčiny bolesti při pohlavním styku

Dyspaurenie může mít celou řadu příčin. Velice často jde o kombinaci organických i neorganických příčin, což znamená, že příčina je psychosomatická. Někdy se v případě bolestivého sexuálního styku může jednat o výhradně psychickou příčinu, v jiném případě může být na vině překážka čistě fyziologická. Pokud však příčina není včas odstraněna, problém se následně přenese i do psychiky. Pak sice může být léčba organického původu úspěšná, ale problém i tak přetrvává, neboť z původní, čistě fyzické příčiny, se pak stal problém psychický.

Bolest při pohlavním styku - organická dyspaurenie - příčiny

Bolestivý pohlavní styk může mít tyto fyziologické příčiny:

  • nemoci pohlavních orgánů
  • deformace poševního vchodu, pochvy či dělohy
  • infekce pohlavních orgánů, zánět pochvy (colpitis) - nedoléčené nebo recidivující potíže mohou způsobovat bolest při pohlavním styku
  • nemoci orgánů malé pánve
  • záněty močového měchýře a močových cest
  • intersticiální cystitida - chronické nebakteriální onemocnění močového měchýře. Jde o syndrom bolestivého měchýře. Pro onemocnění je typická přítomnost bolestivých příznaků v oblasti močového měchýře, které jsou doprovázeny zvýšenou frekvenci močení. Nápadná je jeho podobnost se syndromem chronické pánevní bolesti u mužů. U mužů se bolest vyskytuje během ejakulace, u žen následující den jako výsledek bolesti a spasmů v oblasti svalů pánevního dna.
  • záněty dělohy, vaječníků či vejcovodů

Při zjišťování příčin dyspaurenie je vždy na místě vyloučit nebo potvrdit podezření na fyziologické příčiny. V případě, že gynekologické vyšetření žádný objektivní nález neukáže, je potřeba vnímat tento problém jako psychogenní.

Bolest při pohlavním styku – neorganická dyspaurenie – příčiny

Dyspaurenie bývá velice často právě psychosomatického původu. To znamená, že původní příčina tkví v psychice a poté na ni reaguje tělo ženy. Může se jednat o celou řadu potíží souvisejících se sexuálním životem. Může se jednat o:

Primární psychologické příčiny dyspaurenie

Ty nejsou podmíněny předchozími zkušenostmi, ale mohou být způsobeny například:

  • špatnou informovaností před zahájením sexuálního života
  • příliš prudérní výchovou
  • negativním vztahem k sexu i k vlastní sexualitě
  • neodůvodněné pocity viny
  • strach ze sexuálního styku
  • neschopnost hovořit o svých pocitech a potřebách

Pokud vás bolest při pohlavním styku trápí delší dobu, je nutné řešit příčinu

Sekundární psychologické příčiny dyspaurenie

Jde o získaný reflex, kdy na počátku stojí negativní sexuální zkušenost, na niž žena podvědomě reaguje stažením poševních svalů, neschopností se vzrušit, nedostatečným zvlhčením poševní sliznice apod. Tyto příčiny mohou být:

  • traumatický sexuální zážitek v minulosti, jako např. znásilnění
  • časté vynucování  pohlavního styku ze strany partnera
  • neohleduplnost sexuálního partnera k potřebám ženy při pohlavním styku (nedostatečná předehra, předčasná penetrace penisu při nedostatečné lubrikaci vaginy)
  • dyspaurenie se může vyskytovat jen s některým partnerem (což svědčí jednoznačně pro neorganickou příčinu)

V případě, že příčinou je traumatizující sexuální zážitek v minulosti, je potřeba se s ním vypořádat. To nemusí být vždy jednoduché a vyléčení emočního traumatu může vyžadovat odbornou pomoc psychoterapeuta.

Dyspaurenie jako důsledek neshod v partnerském vztahu

Bolest při pohlavním styku ale nemusí být spojena přímo ani s jednou ze shora uvedených příčin. Problémem můžou být neshody partnerů či manželů i mimo ložnici. Ženy jsou citlivé a své emoce prožívají celým svým tělem. Velice často se stává, že dlouhodobá nespokojenost v partnerském vztahu nebo nevyřešené problémy v manželství se v konečném důsledku manifestují v sexuálním životě.

Pokud mezi partnery nepanuje harmonie, žena ztrácí chuť se se svým partnerem milovat, na což její tělo může podvědomě reagovat stažením svalů nebo nedostatečnou lubrikací pochvy. V takovém případě je třeba nejprve vyřešit partnerské neshody. Nejdůležitější roli pak bude hrát schopnost komunikace s partnerem, urovnání neshod a uvedení celého vztahu do harmonického soužití. Pokud toho partneři nejsou schopni docílit sami, mohou se obrátit na sexuologa nebo psychologa. Psychoterapií je možné prolomit začarovaný kruh nechuti k sexuálnímu životu vyjasněním a definováním potíží ve vztahu jako takovém a jejich následným vyřešením.

Bolest při pohlavním styku u mužů

Přestože se bolest při pohlavním styku vyskytuje u žen častěji, může se objevit i u mužů. K projevům patří bolest v průběhu styku, po styku nebo přímo při ejakulaci. Mezi příčiny patří nejčastěji:

  • zvětšení prostaty
  • uretritida (zánět močové trubice)
  • další pohlavní choroby (různorodé pohlavní infekce)

Pokud je u muže vyloučena fyziologická příčina, musíme stejně jako u žen pátrat po příčinách psychogenních.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Majda KK
    3. 1. 2023 14:30
    bolest při pohlavním styku, to je hodně na prd, když je to jedna z mála věcí jak si udělat v životě radost