HPV virus neboli lidský papilomavirus je vysoce nakažlivá infekce přenášená pohlavním stykem. Patří mezi nejčastější pohlavní nemoci a předpokládá se, že s tímto virem přijde do styku ve svém životě až 80 % sexuálně aktivní populace. HPV virus je zákeřný v tom, že nakažený jedinec nemusí mít žádné příznaky a virus dále šíří. Číst článek

Kvasinková infekce

Kvasinkovou infekcí trpí ve většině případů ženy, ale ani mužům se nevyhýbá. Onemocnění způsobené přemnožením kvasinek, které se vyskytují v přirozené mikroflóře lidského těla. Onemocnění je označováno jako mykóza, které způsobováno houbou Candia a Monilia. Rizikovými faktory jsou osoby s oslabenou imunitou, ženy v těhotenství, ženy užívající hormonální antikoncepci, osoby provozující nechráněný pohlavní styk a nedodržující osobní hygienu.

Jak probíhá gynekologické vyšetření

Nejpozději v patnácti letech by každá žena měla navštívit gynekologa. Poprvé je to nepříjemné, pro mnohé ženy trapné a ponižující. Ale všichni se shodneme na tom, že pravidelné gynekologické vyšetření je potřebné pro naše vlastní bezpečí. Není radno tyto návštěvy podceňovat. Jak a co vše může dobrý gynekolog včasně odhalit? S kterými všemi problémy vyhledat odbornou pomoc? Jak by mělo správně gynekologické vyšetření probíhat?

Rakovina děložního čípku

Až čtyři sta žen u nás každý rok zemře na rakovinu děložního čípku. A hlavní důvod? Podceňování důležitosti pravidelných gynekologických prohlídek. Onemocnění, které je každoročně diagnostikováno až jedenácti stům žen, však jinak než specializovaným cytologickým vyšetřením odhalit nelze. Odkládat návštěvu gynekologa se opravdu nemusí vyplatit. Čím později je onemocnění odhaleno, tím náročnější je jeho léčba. A někdy už může být pozdě…

Endometrióza

Endometrióza je poměrně neznámé onemocnění, za svůj život se s ním však setká vysoké procento žen. Vést může až k neplodnosti! Částečky výstelky dutiny děložní neboli endometria se dostávají mimo dutinu děložní. Kromě pánevní oblasti se tyto částečky mohou objevit ve všech částech těla s výjimkou sleziny a srdečního svalu. Výjimečně napadají mozek a plíce.