Rakovina děložního čípku
Až čtyři sta žen u nás každý rok zemře na rakovinu děložního čípku. A hlavní důvod? Podceňování důležitosti pravidelných gynekologických prohlídek. Onemocnění, které je každoročně diagnostikováno až jedenácti stům žen, však jinak než specializovaným cytologickým vyšetřením odhalit nelze. Odkládat návštěvu gynekologa se opravdu nemusí vyplatit. Čím později je onemocnění odhaleno, tím náročnější je jeho léčba. A někdy už může být pozdě…
Při onemocnění rakovinou děložního čípku, která se někdy rovněž označuje jako karcinom děložního hrdla nebo cervikální karcinom, dochází k tomu, že povrchové buňky děložního čípku se množí. A to nekontrolovatelně.
Jednoduché vyšetření čípku
Vyšetření je přitom krátké a nebolí. Gynekolog pomocí malé špachtličky nebo kartáčku setře buňky z děložního čípku a tento stěr odešle na histologické vyšetření. V padesátých letech minulého století se díky cytologickému vyšetření stěrů sliznice děložního čípku, takzvanému Pap vyšetření či Pap screeningu (podle lékaře řeckého původu, který toto vyšetření zavedl již před druhou světovou válkou, Papanicolaoua) výskyt rakoviny děložního čípku snížil až na jednu třetinu. Rovněž bylo onemocnění často zachyceno již v jeho předstádiu.
Mezi příznaky rakoviny děložního čípku patří krvácení mimo menstruační cyklus, bolest v podbřišku, zapáchající výtok z pochvy a krvácení po pohlavním styku. Objevit se mohou také bolesti při močení. Tyto symptomy se ale objevují až ve chvíli, kdy je nádor již rozvinut. Uvedené příznaky pochopitelně nemusí být vždy nutně upozorněním na to nejhorší, v každém případě je však rozhodně nutné navštívit gynekologa.
Za vše může papilomavirus
A jak vlastně toto nádorové onemocnění vzniká? Nejčastěji ve chvíli, kdy se žena nakazí lidským papilomavirem HPV, které se v naprosté většině přenáší pohlavním stykem. Nejvíce náchylné k této infekci jsou mladé dívky. Do pětatřiceti let se nakazí téměř sedmdesát procent všech žen. Většinou o tom ani neví, jejich imunitní systém si totiž s infekcí poradí. V některých případech však kvůli této na první pohled neškodné infekci mohou objevit změny v buňkách na povrchu děložního čípku, které mohou dát za vznik nádoru.
Jak se rakovině bránit?
Cervikálnímu karcinomu se ale dá úspěšně bránit hned několika způsoby. Kromě pravidelných návštěv gynekologa je také třeba dodržovat zásady bezpečného sexu, mezi které patří stálost partnerů nebo alespoň používání prezervativů. Proti virům, které nádorové onemocnění způsobují nejčastěji, tedy HPV 6, 11, 16 a 18, je rovněž možné nechat se očkovat. V České republice jsou již k dispozici hned dvě vakcíny proti těmto virům. Očkovat je možné dívky od desátého roku života, nejúčinnější je totiž očkování právě u dívek a žen, které ještě nezačaly žít sexuálním životem, a tak se ještě s infekcí HPV nesetkaly. Nejvhodnější věk je tak deset až pětadvacet let, podle některých studií ale může být očkování účinné i po pětadvacátém roku života. Každá žena je však jiná, o postupu případného očkování tak vždy musí rozhodnout gynekolog. Je ale třeba si uvědomit, že onemocnění mohou způsobit i jiné papilomaviry, než před kterými vakcíny chrání.
Existují ale i další preventivní opatření. Je důležité vyhnout se několika faktorům, které mohou vzniku onemocnění napomoci. Mezi ně pochopitelně patří kouření, nezdravá strava a nedostatek pohybu. Nebezpečný je rovněž nízký věk při prvním pohlavním styku.
Častěji se naopak rakovina děložního čípku objevuje u promiskuitních žen a u takových, které za sebou mají více porodů. Onemocněním také trpí spíše ženy z nižších socioekonomických tříd. Nejvíce se objevuje v jihovýchodní Asii a latinské Americe. Způsobeno je to především menším důrazem na pravidelné preventivní gynekologické prohlídky a obecně nižší informovanosti o této problematice. Rovněž západní země jsou na tom o poznání lépe než země bývalého východního komunistického bloku. Nejvíce postiženou skupinou jsou ženy ve věku 45 až 55 let. Onemocnění se ale objevuje i u mladších žen.
Léčba rakoviny děložního čípku
Největší šance na úspěšné vyléčení je v případě, že nemoc je zachycena už ve stádiu vzniku prekanceróz – takzvaných přednádorových buněk, tedy stádiu, které předchází samotnému vzniku nádoru. Takovéto buňky se ale neprojevují žádnými zdravotními problémy, a tak je možné je odhalit pouze specializovaným cytologickým vyšetřením. Právě proto je tolik důležité, aby ženy poté, co začnou žít sexuálním životem, chodily na pravidelné preventivní prohlídky ke svému gynekologovi. Prekancerózní změny se totiž mohou objevit i o dvacet let dříve, než vznikne nádor.
V případě, že nádor je odhalen včas a ještě není rozšířen mimo dělohu, většinou stačí takzvaná konizace, což je malý chirurgický zákrok, kdy je vyříznuta kónická (kuželovitá) část děložního čípku. Obvykle to však nijak nesnižuje možnost pacientky v budoucnu otěhotnět. Žena pak pouze krátkodobě krvácí a na určitou dobu musí omezit pohlavní styk.
Pokud nádor dospěje do pokročilejšího stádia, je třeba na specializovaných pracovištích odejmout celou dělohu i okolní tkáně a pánevní lymfatické uzliny. Pacientka tak přijde i o možnost mít děti. Jestliže se karcinom rozšíří i do okolí, přijdou na řadu radioterapie a chemoterapie. Tímto způsobem je i přes závažnost onemocnění možné vyléčit poměrně vysoké procento pacientek. Svou daň si ale tato léčba vezme na kvalitě života. Dochází totiž k celé řadě vedlejších zdravotních problémů a vše se podepíše i na psychice nejen pacientky, ale také jejích blízkých.
Diskuse k článku
RE : Rakovina děložního čípku