Gynekologické záněty

img

Tak jako se staráme o vlasy a pěkný vzhled, měly bychom se starat i o jiné části těla - naše pohlavní orgány. Mnoho žen - až 40% - trpí na výtoky, záněty a další potíže, které trápí ono citlivé místo. Příčinou může být zanedbaná hygiena, ale i střídání sexuálních partnerů či špatná životospráva. V každém případě je třeba podstoupit gynekologické vyšetření a nepodceňovat příznaky nemoci.

Prevencí jsou pravidelné návštěvy

Některé gynekologické záněty jsou malé a projevují se jen slabším výtokem, který sám zmizí. Ale i přesto bychom se měly pozorně sledovat. Může jít totiž o předzvěst něčeho horšího. V prvé řadě je nutné připomenout, že návštěva gynekologa a gynekologické vyšetření je potřeba alespoň jednou ročně, lépe však dvakrát. Tak můžeme předejít spoustě problémů. Můžete si to dopředu zapsat do diáře stejně jako menstruaci, abyste měly přehled o vašem těle a zdraví.

Příznaky gynekologického zánětu

Že něco není tam dole v pořádku, poznáme podle následujících příznaků:

Čtěte také:

Zánět Bartholiniho žlázy

  • svědění
  • pálení při močení
  • výtoky
  • bílé povlaky
  • celkové oslabení imunity
  • někdy může být příznakem i nepravidelná menstruace

Pamatujte, že u některých typů obtíží je třeba, aby na vyšetření přišel i váš partner, neboť může být přenašečem. To znamená, že u něj se příznaky neprojeví, ale je původcem vašich potíží.

Proč se gynekologické záněty objevují

Příčin může být hned několik. Samozřejmě, že musíme zahrnout i špatný životní styl, který ovlivňuje celé naše tělo. Dále pak oslabená imunita. Tím je myšlena nemoc, nachlazení, dlouhodobé užívání antibiotik nebo i těhotenství. Veškeré vnější vlivy, které nás oslabují. Také oblečení může ovlivnit naše zdraví. Některé zcela umělé materiály spodního prádla nejsou vhodné a mohou citlivé pokožce uškodit.

Neopomenutelnou příčinou je také hygiena. Tu bychom neměly podceňovat. Vyplatí se používat šetrná mýdla na intimní partie. Při sportu vždy dbát na to, abychom nezůstávaly v mokrém nebo zpoceném prádle příliš dlouho a volit vhodné prádlo pro každý sport. Stejně tak, ač se objevují protichůdná tvrzení, nám mohou škodit vložky a vlhko. Proto je lepší používat kvalitní tampony a často je měnit. Příčinou může být i užívání hormonální antikoncepce nebo nošení nitroděložního tělíska. U antikoncepce vznikají problémy hlavně v případech, kdy je nesprávně zvolená varianta, tedy když se řádně neporadíme s lékařem.

A nakonec tu máme sexuální příčinu. Dbát na ochranu při sexu a hygienu je pro mnoho lidí samozřejmostí, ale přesto neškodí si to připomenout. Používání kondomu, čistota a důsledná péče o sexuální pomůcky je opravdu dobrou prevencí.

Jaké gynekologické záněty se mohou projevit

Záněty a potíže dělíme do několika skupin podle původce vzniku.

Gynekologické záněty mykotického původu

Termínem mykotické jsou myšleny houby, plísně a kvasinky. Tyto záněty postihují především ženy, které užívají hormonální preparáty – antikoncepce. Jednou z nejčastějších nemocí je kandidóza, která postihne za život až 75% žen. Jinak se jí také říká poševní mykóza. Mezi příznaky tohoto gynekologického zánětu patří svědění, pálení při močení a hlavně výtok. Ten má bílou barvu, až tvarohovitou konzistenci a zapáchá. Dalším příznakem je nepříjemný až bolestivý pocit při sexu. V některých případech jsou takto postiženi i muži. Mají pak za předkožkou bělavou, zapáchající hmotu a ostatní příznaky jsou totožné. Léčbu určí gynekolog nejlépe pro oba dva partnery. Předepisují se čípky a krémy. Pozor! Nepodceňujte to a doberte předepsané množství léků, i když obtíže zmizí. Prevencí pak je časté praní spodního prádla na vysoké teploty, nenoste prádlo z umělých materiálů.

U kvasinek, které někdy mělo více jak 80% žen a dívek, stačí většinou domácí léčba. Proto mějte v lékárničce vždy připravený vaginální gel jako například Canesten nebo Gyno-Pevaryl. Pokud zpozorujete první příznaky svědění nebo pálení, okamžitě zahajte léčbu. Pokud to uděláte včasně, nebudete muset k doktorovi a ušetříte si zbytečné další obtíže.

Gynekologické záněty bakteriálního původu

Jak je zřejmé, způsobují je bakterie. Nejznámější je gardnerela vaginalis, která mění pH v pochvě a umožňuje tak růst bakterií. Ty pak dále způsobují typický rybí zápach. Prakticky nejde o přenosnou chorobu. Velkým rizikovým faktorem pro vznik je kouření, ale jinak není žádný další konkrétní faktor. Léčba spočívá například v používání vaginálního gelu, který vyrovnává pH a tím pádem tvoří nepřátelské prostředí pro další škodlivé bakterie. Pokud takový gel nepomůže a potíže nezmizí do tří dnů, je nutné okamžité gynekologické vyšetření.

Gynekologické záněty virového původu

Mezi nejčastější patří HPV viry a virus herpes simplex. Příznakem jsou malé špičaté puchýřky na stydkých pyscích, které svědí a pálí. Když prasknou, vytéká z nich bezbarvá tekutina, která je velmi infekční. Léčba trvá i několik týdnů a rozhodně to nezkoušejte léčit doma. Při léčení je potřeba dodržovat sexuální zdrženlivost stejně jako u ostatních gynekologických zánětů.

Gynekologické záněty, které způsobují paraziti

Možná se to zdá až nemožné, ale i paraziti nám můžou způsobit gynekologické potíže. Například vši, roztoči, červi a další cizopasníci, kteří se přenášejí těsným kontaktem a rádi se usídlují v intimních partiích. A pozor, nemusí jít vždy o přenos sexem.

Další časté a známé nemoci

Zánět děložní sliznice

Jde o nahromadění přílišného množství hlenu v děložní sliznici. Příčinou může být léčebný zákrok. Nahromadění hlenu se říká mukometr. Zánět, který vzniká, se nedrží jen na sliznici, ale postihuje i děložní svaly nebo vejcovody. Rizikovým faktorem je používání děložního tělíska nebo myomy a polypy na sliznici. Mezi příznaky patří bolest v podbřišku a teplota. V akutním stadiu se objeví výtok a krvácení. Příznaky chronického onemocnění jsou nepravidelná menstruace, vynechávání cyklu nebo krvácení mimo cyklus. Tento zánět musí léčit pouze gynekolog, a to antibiotiky nebo vyprázdněním nahromaděného hlenu – revize dutiny děložní.

Pánevní zánětlivá nemoc

Ze zánětu děložní sliznice se velice snadno může stát i pánevní zánětlivá nemoc. To když hnis a hlen přejde až do vejcovodů, kde jsou různě poškozovány. Ve většině případů nezůstane jen u vejcovodů a zánět se přesune i na vaječníky nebo pobřišnici. Pánevní zánětlivá nemoc má několik druhů stadií. Akutní – akutní příznaky, chronické stadium – po dlouhou dobu zánět nejde vyléčit a recidivující – ten komu se zánět vrací po období klidu bez příznaků. Příznaky takového zánětu jsou teplota, bodavá bolest v podbřišku a výtok před menstruací. Často se totiž zánět projevuje právě při menstruaci. Klasicky se nasazuje léčba antibiotiky v tabletkách nebo injekčně. V pokročilejším stadiu je nutná hospitalizace a chirurgický zákrok. Je tedy dobré řešit potíže zavčas.

To bychom měli shrnuté zástupce nejznámějších gynekologických zánětů, před kterými bychom se měly chránit. Jak už bylo řečeno, dbejte na hygienu a bezpečnost při sexu. Vyhnout nepříjemným gynekologickým zánětům se můžeme i správnou životosprávou a celkovým klidným životním stylem. Nestřídat příliš často sexuální partnery a starat se o svá intimní místa – to jsou hlavní zásady života bez gynekologických zánětů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.