Letní gynekologické problémy

img

Letní období přináší radostné chvíle. V horkých letních měsících si mnoho z nás rádo užívá koupání. S tím mohou být ale spojeny některé nepříjemné zdravotní komplikace, jako jsou ženské gynekologické obtíže. V létě se s nimi potýkáme nejčastěji. Mezi typické ženské gynekologické problémy patří kvasinková infekce, vaginální mykóza a zánět močových cest. Jak se tomu všemu vyhnout? Co dělat, aby nás tyto potíže nepostihly? Nejde sice o vážná onemocnění, ale jsou natolik nepříjemná, že nám mohou zkazit celou dovolenou. Jak předcházet letním gynekologickým potížím si zde řekneme.

Ženské gynekologické problémy a jejich příčiny

Kvasinky, mykózy nebo záněty, to vše má společný jmenovatel. Tím je vytvoření takového prostředí, které umožní množení nežádoucích patogenů. Co je příčinou? Je to vzájemná kombinace některých z těchto faktorů:

  • Hormonální nerovnováha (typicky v premenstruačním období, těhotenství, puberta)
  • Léčba antibiotiky (narušení zdravé střevní mikroflóry)
  • Teplo a vlhko (v takovém prostředí se bakteriím daří nejlépe)
  • Podchlazení pánevního dna
  • Používání nevhodných dezinfekčních mycích prostředků
  • Celkové oslabení imunity
  • Stres a psychická nepohoda
  • Alkohol, drogy
  • Nákaza zvenčí (sexuální styk, koupaliště, rybníky)

Podceníme-li péči o sebe a uděláme k tomu pár školáckých chyb, rozvoj zdravotních komplikací se rozběhne velmi snadno. Kdo je na tyto gynekologické potíže náchylný, ví, že mnohdy stačí velmi málo a parazitická kvasinka Candida albicans se přemnoží. Lépe je problémům předcházet!

Čtěte také:

Sexuální turistika

Koupání představuje zvýšené riziko gynekologických problémů

Ať už jdete do bazénu nebo dáváte přednost přírodním vodním nádržím, riziko spojené s koupáním je zde vždy. V bazénech, kde je chlorovaná voda, která je navíc kontaminovaná lidským potem, viry, případně močí, může mít za následek narušení přirozeného zdravého poševního prostředí, stejně jako koupání v rybnících a přehradách, kde je voda znečištěna jiným způsobem. Ve většině přírodních nádrží najdeme sinice, bakterie, prvoky a celou řadu dalších mikroorganismů, které se mohou uhnízdit v pochvě, vagině a mohou proniknout i do močové trubice. Mořská voda je samozřejmě relativně čistá. Ale prochlazení v chladné vodě může zánět močového měchýře vyvolat také. Slaná voda navíc vysušuje sliznice, může je narušit a tím může dojít k přirozené ztrátě obranyschopnosti poševních sliznic a k přemnožení bakterií, které máme v sobě. Tak může i koupání v moři nepřímo způsobit přemnožení patogenů a gynekologické problémy jsou na světě.

Zdravý organismus, který je v dobré kondici, se často dokáže s průnikem patogenů vypořádat hned v zárodku. To ale není pravidlo, na které se lze spoléhat. Téměř každá žena již někdy zažila ty nepříjemné pocity svědění, pálení, zarudnutí nebo výtok. Tak se projevuje vaginální mykóza nebo kvasinková infekce. Pálení v močové trubici ohlašuje nastupující zánět močových cest

Ženské gynekologické problémy – jak se chránit?

Po každém koupání se hned převlečte do suchých plavek

To je základní a nejdůležitější opatření proti přemnožení bakterií. Zvykněte si na to. Pobyt v mokrých plavkách vám opravdu nemůže přinést nic dobrého. Může dojít také k prochlazení a rychle se může objevit zánět močových cest.

K plavání můžete využít klasický menstruační tampon

Ten zabrání průniku patogenů hlouběji do vaginy. Tampon ale vytáhněte a zahoďte po každém vykoupání. Před každým vstupem do vody aplikujte tampon nový.

Babská rada – pokud se jdete koupat do viditelně znečištěné vody nebo se nákazy při koupání bojíte, namočte tampon do zředěného roztoku Tea tree oil.

Po každé návštěvě koupaliště se důkladně osprchujte

Používejte šetrné mycí emulze určené pro intimní partie. Přidat můžete 1 kapku tea tree oleje, který má úžasné antibakteriální vlastnosti.

V horkých dnech noste bavlněné spodní prádlo

Bavlna více saje, je prodyšnější. Zapomeňte na tanga! Noste také volné prodyšné oděvy. Užijte si nošení šatů a sukní! Kdy jindy, než v létě? Vzdušené oblečení je v teplém období důležité. Jakmile si oblečete upnuté džíny, přímo tím podporujete množení bakterií v pochvě.

Dodržujte důsledný pitný režim

Proč? Dehydratace nepříznivě ovlivňuje jak kondici ledvin, tak močového měchýře. Větší objemy čisté vody dokáží močový měchýř účinně proplachovat a ze stěn močového měchýře a močových cest se přemnožené patogeny vypláchnou. Tak lze počínající zánět močových cest někdy i tzv. „rozpít" neustálým soustavným pitím čisté neslazené vody.

Vynechte cukry

Jak známo, bakterie a viry mají cukr rádi. Cukrem se živí a v cukru se také skvěle množí. To má vliv na střeva.

Udržujte zdraví vaší střevní mikroflóry

Stav střevní mikroflóry je velice úzce spojen s tím, jak účinně dokáže organismus likvidovat přemnožené bakterie v pochvě. Ženské gynekologické problémy přímo poukazují na špatný stav střeva. Totálně zlikvidovat tzv. „přátelské" bakterie našeho střeva dokáží antibiotika. Po užívání antibiotik je nezbytné znovu střevní stěny osídlit prospěšnými bakteriemi. To můžeme udělat tak, že pravidelně konzumujeme bílé přírodní jogurty, můžeme užívat probiotika volně dostupná v lékárnách, můžeme užívat např. chlorelu, což je sladkovodní řasa, která vytváří vhodné prostředí k tomu, aby se tam zdravé bakterie dokázaly uchytit a rozmnožit. Vašemu střevu nezapomeňte věnovat pozornost, pokud na gynekologické potíže trpíte opakovaně. Se zdravým střevem zvýšíte pravděpodobnost, že se vám kvasinková infekce, vaginální mykóza i zánět močových cest vyhnou!

Správné provádění hygieny

Správná hygiena je dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje zdraví poševní sliznice. Často v ní ale děláme chyby. Hygienu nesmíme zanedbávat, ale neměla by se ani přehánět! Zde je nutné najít zdravou střední cestu s použitím těch nejšetrnějších intimních gelů, které mají pH 5,5 a méně. Zdravá poševní mikroflóra vyžaduje stálé kyselé prostředí. Vyvarujte se používání parfemovaných mýdel či sprchových gelů. Stejně tak se nedoporučuje používání parfémovaných vložek či toaletního papíru. Uškodit mohou i některé příliš navoněné aviváže používané při praní.

Zvýšená opatrnost v období před menstruací

premenstruačním období je zvýšená náchylnost k rozvoji gynekologických obtíží. Koupání při menstruaci je vhodné úplně vynechat. Ani tampon nezaručí totální izolaci od možného průniku nežádoucích mikroorganismů.

Co dělat, když nás ženské gynekologické problémy dostihly?

To se samozřejmě může stát i při té největší snaze. Při obtížích, které nejsou příliš závažné a netrvají dlouho, jako je kvasinková infekce nebo vaginální mykóza, často stačí poradit se v lékárně. Lékárník vám doporučí vhodnou léčbu, která je k dostání bez lékařského předpisu. V současné době můžete vyzkoušet vaginální tablety Canesten Gyn, Gyno-Pevaryl či Clotrimazol. K výplachům lze použít Tantum Rosalgin a ke zmírnění svědění sliznice krém Canesten. Pakliže tato léčba není úspěšná, je potřeba navštívit gynekologa. Špatně léčený nebo nedoléčený zánět se může zvrhnout z neškodného zánětu do zánětu vážného, jelikož se může dostat až do ledvin.

Pakliže se rozbíhá zánět močových cest a vy nechcete hned antibiotickou léčbu, můžete vyzkoušet přírodní preparáty. Vždy musíte enormně zvýšit pitný režim a přidat některé dostupné výtažky, jako např. extrakty z brusinek či borůvek, výtažek z jader grapefruitu, jež lze užít vnitřně i zevně. Ničí 800 kmenů škodlivých bakterií a virů, 100 kmenů plísní, parazitů a cizopasníků. Posiluje obranný systém a působí jako antibiotikum. Používá se s úspěchem u obtíží způsobených kvasinkami (zánětech, výtocích). Proti bakteriím působí účinně také lichořeřišnice, která je k dostání v kapkách a užívá se vnitřně. Vhodné je krátkodobé užití vysokých dávek vitaminu C. Pomocníkem v prevenci i léčbě může být i Tea tree oil. Lze jej používat pouze hodně zředěný.

Akutní zánět močových cest lze v případě zájmu zkusit řešit i homeopatickou léčbou. Homeopatie nabízí například lék Dulcamara, který skvěle zabírá v případech, kdy zánět močových cest vznikl z vlhka a prochlazení, typicky z mokrých plavek. Prudký nástup lze léčit homeopatiky jako Aconitum napellus nebo Cantharis. Další indikované léky jsou Arsenicum album, Causticum nebo Staphysagria. Důležité je znát celkové projevy onemocnění a vybrat vhodný lék dle individuálních symptomů.

Může se stát, že přírodní léčba nezabere. Pokud potíže přetrvávají, navštivte svého lékaře. Ženské gynekologické problémy nepodceňujte.

Opakované záněty močových cest poukazují na to, že je potřeba podpořit imunitní systém. To lze učinit užíváním přírodních tinktur z česneku, penízovky, grepových jader. Vhodné je i červené lapacho, houba šiitake, houba reiši, vilcacora, imunoglukany nebo další preparáty, které ničí bakterie a podporují obranyschopnost organismu. Brusinka, maliník nebo třezalka působí blahodárně na ženské pohlavní ústrojí. Při výběru správné bylinky nebo houby záleží na tom, na co léčbu potřebujeme zacílit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.