Zánět Bartholiniho žlázy

img

Bartholiniho žláza (pojmenovaná podle dánského anatoma Caspera Bartholinino, který tuto žlázu objevil v 17. století) je párový orgán, který se nachází v oblasti ženského pohlavního orgánu. Jedna žláza se nachází na levé a jedna na pravé straně poševního vchodu. Bartholiniho žlázy jsou veliké asi jako pecka z třešně a říká se jim také předsíňová žláza. Pokud funguje správně, je neviditelná a ani ji běžně nenahmatáme. Její funkcí je zvlhčení sliznice v pochvě během pohlavního styku.

Činnost Bartholiniho žláz ovlivňují ženské pohlavní hormony. V menopauze dochází k útlumu její činnosti. Někdy se může stát, že se Bartholiniho žláza zanítí nebo na ní vznikne cysta. Při častých recidivách může dojít až k tomu, že žláza musí být chirurgicky odstraněna. Funkce zvlhčování sliznice je pak zabezpečena ostatnímu žlázami v pochvě. Bartholiniho žlázu tedy můžeme postrádat bez větší újmy.

Jaká jsou onemocnění Bartholiniho žlázy?

  • Cysta Bartholiniho žlázy
  • Zánět Bartholiniho žlázy
  • Karcinom Bartholiniho žlázy (vyskytuje se jen velmi vzácně)

Cysta Bartholiniho žlázy

Cysta této žlázy se může vytvořit díky ucpání jejího vývodu. Tak se naplní vývod tekutinou. Cysta, u které nedošlo k zanícení, je nebolestivá. Její velikost může být různá, od malé bouličky velikosti hrášku po cystu velkého objemu. Příčina, proč k tvorbě cyst dochází, není dosud plně zřejmá. Častěji k ní dochází v období těhotenství. Při vzniku cysty nemusí žena pociťovat žádný zvláštní diskomfort. Větší cysty mohou vadit při sezení i při chůzi a při pohlavním styku. Vždy je dobré navštívit lékaře, ale pokud jde o malou nezanícenou cystu, není třeba žádné léčby. Problém může nastat, pokud se cysta zvětšuje. Pak může být vhodné ji odstranit drobným chirurgickým zákrokem.

Čtěte také:

Menstruační kalíšek

Zánět Bartholiniho žlázy

Zánět Bartholiniho žlázy naopak léčbu vyžaduje. Pokud se ve žláze objeví absces a žláza se naplní hnisem, dochází k velké bolestivosti. Příčinou bývá zanesení bakteriální infekce z poševního vchodu (chlamydie, streptokoky atd.)

Jak se projevuje zánět Bartholiniho žlázy

  • na vnitřní straně jednoho ze stydkých pysků se objeví cysta, která je naplněna hnisem a může mít proto v průměru někdy až 4 cm
  • zánět je velmi bolestivý, okolí je oteklé a zduřelé
  • může být přítomna zvýšená teplota a únava

Zánět Bartholiniho žlázy a léčba

Absces se doporučuje léčit co nejdříve. Bolestivý stav většinou sám pacientku do gynekologické ordinace přivede. Doma může aplikovat protizánětlivé sedací koupele, např. v odvaru z heřmánku. Sedací koupel se musí provádět alespoň 4x denně po dobu 10 až 15 minut. Pomoci může také působení infračerveného záření, které má protizánětlivé účinky.

Zánět Bartholiniho žlázy je možné ve většině případů vyléčit podáním antibiotik. V některých případech se však může stát, že antibiotikum nepomůže, když je absces příliš rozsáhlý. Pak je nutné provést drenáž žlázy.

Operace Bartholiniho žlázy

Chirurgických zákroků je více druhů. Nejběžnější je vnější drenáž. Účelem je vypuštění tekutiny a hnisu z cysty. Tím dojde k úlevě od bolesti. Operace je provedena jedním malým řezem do cysty, a to pod lokální anestézií. Většinou jsou pak ještě podávána antibiotika, zvláště v případě, pokud byl v cystě hnis. Tento zákrok bývá většinou úspěšný a další léčby není třeba. Výjimečně ale může dojít k návratu potíží nebo k zanícení rány.

Mezi nové typy chirurgických zákroků patří např. zavedení katétru skrze malý otvůrek, který se v cystě po operaci ponechá pro další vypouštění hnisu. Katétr má maličký balonek, který pacientku nijak neomezuje v běžné činnosti. Tím dojde pomalu k uzdravení tkáně bez recidivy. Vlastní buňky vytvoří přirozenou cestou nový vývod. Katétr musí být ponechán v cystě 2 až 6 týdnů.

Podobným typem chirurgické léčby je zavedení Jacobiho prstenu. Jde o úzký katétr, jehož oba konce jsou zavedeny skrz cystu a následně spojeny dohromady. I tento katétr je na místě ponechán několik týdnů, aby mohlo mezitím dojít k vytvoření nového vývodu.

V případě zánětu bude lékařem odebrán vzorek, díky kterému bude identifikována příčina. Pokud se zjistí, že příčinou infekce je sexuálně přenosná nemoc, dalšího vyšetření by se měl zúčastnit i partner. Přenosu pohlavních chorob sexuálním stykem zabráníme nejlépe používáním kondomu. To je také nejlepší prevencí vzniku abscesu Bartholiniho žlázy. Úplně eliminovat riziko zánět Bartholiniho žlázy či vznik cysty ale možné není, protože k němu často dochází bez zjevné vnější příčiny.

Chirurgické odstranění Bartholiniho žlázy

Pokud se zánět Bartholiniho žlázy opakuje, může být provedeno úplné vyjmutí této celé žlázy. To se provádí v celkové anestézii. Pak je proveden řez v oblasti stydkého pysku a cysta se oddělí od okolních tkání, odstraní se a okraje rány se zašijí vstřebatelným stehem. Délka hospitalizace je v případě nekomplikovaného průběhu 1 až 2 dny. Komplikace po zákroku jsou velmi ojedinělé.

Po jakémkoli zákroku na Bartholiniho žláze se doporučuje 4 až 6 týdnů nechat postižené místo v klidu zhojit. K pohlavnímu styku se doporučuje přistoupit až po kontrole u gynekologa, který zhojení potvrdí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.