Rizika cestování s dětmi

Cestování s dětmi do tropických oblastí s sebou přináší značná rizika. Příliš malé děti není vůbec vhodné do oblastí, kde jsou tropické nemoci rozšířeny, brát – u starších dětí je pak nanejvýš rozumné konzultovat případnou cestu s lékařem.

Dehydratace organismu při cestování

Voda. Tvoří 71 procent celého zemského povrchu a dvě třetiny tělesné hmotnosti každého z nás. Voda má pro naše tělo hned několik důležitých funkcí. Napomáhá metabolismu, rozpouští přijímané látky a přináší minerály, stopové prvky a řadu dalších složek. Voda rovněž prostřednictvím potu naše tělo ochlazuje a brání tak jeho přehřátí. Tím však výčet blahodárných účinků vody nekončí. Dále totiž odplavuje pryč z těla zplodiny, které vznikají při metabolických procesech organismu, a to ve formě moči.

Cestovní lékárnička

Pravděpodobně nikdo z nás nechce před vysněnou dovolenou, na kterou se již dlouho těší, myslet na to nejhorší. Ať už se chystáte do exotických krajin, na dovolenou k moři nebo chcete strávit klidný a ničím nerušený týden v tuzemsku někde na horách či u rybníka, obezřetnosti není nikdy dost. Cestovní lékárnička by se měla stát základní součástí vašeho zavazadla. Určitě je lepší vézt s sebou nějaké léky zbytečně, než pak místo vysněného odpočinku trpět.

Paraziti v těle

Dovolená je každoroční zasloužený odpočinek pro mnoho z nás, ale kromě plavek a foťáku bychom si měli sbalit i pár rad, jak se bránit nemocem a parazitům.

Kinetóza

Kinetóza je odborný název pro nemoc z pohybu. Nejedná se však o onemocnění jako takové, spíše o nepříjemný stav nevolnosti. Vyskytuje se při jakémkoli pohybu kromě těch přirozených – tedy chůze a běhu. Objevit se tak může při cestování autem, autobusem, vlakem, lodí či letadlem, někdy jí trpí také astronauti ve stavu beztíže nebo na simulátoru.

Vzteklina

Jednou z nejnebezpečnějších nemocí, které hrozí při cestování do tropů, je kromě malárie, tyfu, zimnice a žloutenky také vzteklina. Tuto smrtelnou nemoc přenášejí především divoké opice, psi a kočky.

Tropická sprue

Mezi nejčastější cestovatelské choroby patří zejména průjmová onemocnění. Ta postihují až osmdesát procent turistů. Oblastmi, kde je zvýšené riziko průjmů, jsou především tropické a subtropické země, konkrétně Karibik, Jižní Amerika, jižní Evropa, Izrael a Japonsko.

Jak se chránit proti slunci?

Zima nám snad dala definitivně sbohem, takže je konečně na čase uklidit kabáty a vyrazit do ulic v nově ulovených módních kouscích, které často více odhalují, než zakrývají. Během dlouhé zimy pokožka velmi trpěla, proto bylo nutné o ni pečovat pomocí správných přípravků.

Jak vybrat opalovací krém?

Pokud se vydáváme do tropických krajů, můžeme očekávat vysoké teploty a nebezpečí, která jsou s nimi spojena. Kromě dodržování pitného režimu nebo předcházení zažívacím problémům, bez kterých se bezpečné cestování neobejde, je nutné se chránit i před slunečním zářením.

Střevní chřipka

Střevní chřipka, odborně gastroenteritida, je nepříjemné onemocnění virového či bakteriálního původu. Nejčastěji ho vyvolávají rotaviry, noroviry, adenoviry a astroviry. Jedná se o zánětlivé onemocnění tenkého střeva a žaludku vyvolané konzumací zkažených potravin nebo také infekcí.

Jak překonat strach z létání?

Svírá se vám hrdlo, vlhnou dlaně nebo třesou ruce jen při pomyšlení na to, že byste měli nastoupit na palubu letadla? Nemusíte se bát, není to nic neobvyklého. Takzvaná aviofobie patří mezi vůbec nejčastější formy fobie. Trpí jí skoro každý druhý. Tento fakt neovlivňují ani pravidelné výzkumy, které potvrzují, že letecká doprava patří mezi vůbec nejbezpečnější způsoby dopravy. Podle statistik totiž při letu zemře jeden člověk z milionu.

Tygří komár přináší do Evropy vážné tropické nemoci

Léto je krásným časem, kdy si mladí i staří užívají slunce a tráví spoustu času venku u vody. Při večerním posezení u zapadajícího slunce už ale začíná výletníky obtěžovat nenáviděný bodavý hmyz. Komáři nejsou jen nepříjemnou součástí letních dní, ale v tropických krajích i přenašeči těžce léčitelných nemocí. V posledních letech se i do Evropy rozšířil nebezpečný tygří komár.

Zvířecí chřipky: ptačí, prasečí a koňská chřipka

Chřipka je onemocnění způsobené RNA virem, které se v sezonních epidemiích může šířit velice rychle. Existují celkem tři různé typy chřipkových virů – A, B a C. Chřipkové viry typu A infikují savce a ptáky, viry typu B pouze lidi a chřipkové viry typu C lidi a prasata.

Lepra

Lepra (malomocenství či Hansenova choroba) je chronické infekční onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae, která napadá kůži, sliznice a nervy. Navzdory obecným představám o lepře jako středověkém onemocnění jde i dnes o velmi rozšířenou chorobu.